Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 290 gość(ci) i 60 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12240710
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Muzea, galerie
[ Muzea, galerie ]

·Galeria 78 w Gdyni
·Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre
·Homo Urbanus Europeanus w Galerii FOTART w Szczecinie
·Włochy: ukrzyżowana żaba z piwem nie zniknie z muzeum
·''Kolekcja z suchej'' w Muzeum Narodowym w Warszawie
·"Błond w Sztuce" w Firleju
·Ukraina światu - Skarby Ukrainy z kolekcji Platar
·Wolny wstęp do 14 francuskich muzeów
·Toskańskie pielgrzymki do Piera

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka: Kino, film

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

W tym roku gościem 50. Krakowskiego Festiwalu będzie Jonas Mekas
09-05-2010 o godz. 17:37:01 zatw. admin
Kino, film
Tegoroczna Nagroda Smok Smoków, wyróżnienie przyznawane przez Krakowski Festiwal Filmowy od 1998 roku wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, takim jak Jan Švankmajer, Werner Herzog czy Kazimierz Karabasz, przypadnie JONASOWI MEKASOWI -  legendarnemu amerykańskiemu reżyserowi litewskiego pochodzenia, nazywanemu "ojcem chrzestnym amerykańskiego kina awangardowego"!
Jonas Mekas, prekursor i przedstawiciel, amerykańskiej awangardy filmowej otrzyma Nagrodę Smok Smoków w uznaniu za wkład w światowe kino. Artysta przyjął zaproszenie organizatorów i przyjedzie do Polski z końcem maja, by odebrać nagrodę podczas jubileuszowego wydania 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Krakowie.
 
Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu uzasadnia wybór: - Jonas Mekas to ikona amerykańskiej awangardy, a „Klatkę” oglądaliśmy w PRL-u z wypiekami na twarzy, bo była dla nas uosobieniem wolności, nie tylko w sztuce. Ten sfilmowany spektakl „Living Theater” uświadamiał nam jak daleko – geograficznie i politycznie –  jesteśmy od nowojorskiej sceny offowej, od „Direct Cinema” i braci Maysles, od „New American Cinema” i Mekasa. Teraz, co nas niezmiernie cieszy, Jonas Mekas przyjeżdża do Krakowa.


(... więcej | 8909 bajtów więcej | Wynik: 0)

Portret czarno-biały
20-09-2009 o godz. 09:42:50 zatw. admin
Kino, film

Dzieci Ireny Sendlerowej Od 18.IX. w kinach "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona - historyczna ilustracja, w której główna bohaterka jest tylko heroicznym symbolem.

"Jest bohaterką i laicką świętą. Ocaliła od zatraty 2500 dzieci, a także niemałą liczbę osób dorosłych, uratowała zatem aż tyle światów" - pisał o niej prof. Michał Głowiński, jako dziecko uratowany przez Sendlerową. Ona sama w książce "Matka dzieci Holocaustu" Anny Mieszkowskiej, która stała się podstawą scenariusza, podkreślała wielokrotnie: "Każde z tych dzieci przeżyło swój indywidualny dramat ocalenia". Na pytanie o strach odpowiadała: "Bałam się, ale nienawiść i złość były silniejsze".

W filmie Johna Kenta Harrisona Anna Paquin - pamiętna Flora z "Fortepianu", za który jako 11-latka dostała Oscara - nie ma w sobie ani strachu, ani nienawiści. Jako pracownica wydziału opieki społecznej przemyca do getta ubrania, jedzenie i lekarstwa, ratuje żydowską dziewczynkę, której pozwala spać w swoim łóżku. "Dzisiaj zrozumiałam, że tak naprawdę nie robiłam nic" - powie któregoś dnia swojej matce. "Pamiętam, co powiedział mi ojciec: jeśli ktoś tonie, musisz próbować go ratować, nawet jeśli nie umiesz pływać".

Na pomysł, by wywozić żydowskie dzieci za granice getta, jedna z koleżanek Sendlerowej reaguje zdziwieniem: "To nie nasza sprawa, Niemcy umieścili ich tam, żeby nas chronić". Z początku przeciwni będą też Żydzi: może informacja o likwidacji getta jest tylko plotką? Dlaczego dzieci mają kłamać, że są Polakami, i znać katolickie modlitwy? Jaka jest gwarancja, że dzieci da się uratować? Sendlerowa mówi wprost: "Żadnej gwarancji nie ma".

Harrison, znany u nas z akademicko-publicystycznego filmu o Janie Pawle II, próbuje w półtoragodzinnej fabule zmieścić dramat ratowanych dzieci i oddających je żydowskich matek, uliczne egzekucje, masowe transporty do obozów i rozwijającą się w tle wojennego horroru miłość Ireny do jej późniejszego męża Stefana. Natrętna kondensacja zdarzeń zmienia się jednak w mechaniczny kalejdoskop obrazów. Historyczną ilustrację, w której główna bohaterka jest tylko heroicznym symbolem. Nie przypadkiem największe wrażenie robią sceny, w których Sendlerowa jest przesłuchiwana przez gestapo i ocalona przed egzekucją przez przekupionego Niemca: rzadkie momenty, w których reżyser zatrzymuje pospiesznie rozwijającą się akcję i pozwala się do bohaterki zbliżyć.(... więcej | 6972 bajtów więcej | Wynik: 0)

Powrót Morgensterna
20-09-2009 o godz. 09:00:23 zatw. admin
Kino, film

Janusz Morgenstern Wczoraj zakończył się 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lankosz, Smarzowski, Żuławski - wśród faworytów. Mądre "Mniejsze zło" Morgensterna; odmieniony Grzegorzek w fascynującym filmie "Jestem twój"

Bohater "Mniejszego zła" Janusza Morgensterna według powieści Janusza Andermana jest odwrotnością Witka z "Przypadku" Kieślowskiego. Obaj żyją w czasach KOR-u, "Solidarności", stanu wojennego. Tyle że tamten w każdym wariancie swego życia postępował uczciwie - ten w każdej sytuacji kłamie w żywe oczy. Spirala kłamstwa zaczyna się w momencie, gdy student nieudacznik z ambicjami, chcąc się czymś wyróżnić, podpisuje list protestacyjny przeciwko cenzurze. To go nobilituje, ale natychmiast wpędza w kłopoty. Uciekając przed wojskiem, student brnie dalej w kłamstwo. A kłamie mu się tym łatwiej, że jest ulubieńcem kobiet (Cielecka, Olszówka, Arciuch). Nie musi ich podrywać, same na niego lecą, zwłaszcza widząc w nim pisarza drugiego obiegu, który szczyci się tym, że zna samego Konwickiego.

Antybohatera uleczy stan wojenny. Pocierpi, ale odzyska twarz. W tej przewrotnej komedii, wartko, bezpretensjonalnie, trochę staroświecko opowiedzianej, Morgenstern porusza delikatną kwestię moralną: opozycyjność jako ofiara i jako droga do kariery. Autorzy filmu traktują pobłażliwie bohatera przeciętniaka, peerelowskiego koziołka matołka. Przez postać tego oszusta widać ostrzej ówczesną rzeczywistość, w całości opartą na kłamstwie, w której trzeba było prowadzić podwójną grę i gdzie wielu udawało gierojów, umiejąc się świetnie urządzić.

Ci, którzy naprawdę byli bohaterami, musieli mieć w sobie wiele pokory i wyrozumiałości wobec cudzej słabości - nie byli nadludźmi, ale byli częścią tego samego społeczeństwa. Zdrowe w tym filmie jest pomniejszenie skali - andermanowskie, dygatowskie, konwickie sprowadzenie na ziemię legendy, która służy dziś do politycznego szantażu.

W "Mniejszym złu" jedynym człowiekiem, który nie opuszcza bohatera, jest opozycjonista - ten właśnie, który kiedyś podsunął mu list protestacyjny. Czuje się odpowiedzialny za słabego kolegę, który nie umiał udźwignąć bohaterskiej roli. Ale świat, w którym bycie uczciwym wymaga bohaterstwa, jest chory - i o tym właśnie mówi "Mniejsze zło".

Ten film to mądra i uczciwa, przejmująca wypowiedź 87-letniego reżysera - skromnego, ale o wielkim doświadczeniu życiowym i filmowym. To przecież on w "Trzeba zabić tę miłość" tak naprawdę zapoczątkował kino moralnego niepokoju (wtedy tak jeszcze nienazywane). Owszem, robił też "Stawkę większą niż życie" i telewizyjne "Polskie drogi". W latach 80. zamilkł. Przewrotne "Mniejsze zło" wpisuje się na tym festiwalu w falę innych filmów o PRL, takich jak "Rewers" i "Dom zły". A Lesławowi Żurkowi dało okazję do stworzenia wreszcie dobrej roli - bo ten aktor o szczerym, chłopięcym spojrzeniu okazuje się najbardziej przekonujący wtedy, kiedy kłamie.

(... więcej | 6621 bajtów więcej | Wynik: 0)

Znalalezione na YouTube
20-06-2009 o godz. 09:27:37 zatw. admin
Kino, filmAnonim "

Women In Art
"

(... więcej | Wynik: 0)

Koniec uwodzenia
08-06-2009 o godz. 18:34:15 zatw. admin
Kino, film

Nowy film Kolskiego to przypowieść o sile i miłości, niemal pozbawiona słów Od piątku w kinach "Afonia i pszczoły" - nowa, chropowata i zaskakująco mroczna przypowieść Jana Jakuba Kolskiego, który zdaje się mówić, że powrót do idylli z "Jańcia Wodnika" jest już niemożliwy.

Nowy film Kolskiego wziął się z rodzinnej anegdoty. I ze starego zdjęcia z 1917 roku, na które reżyser trafił przypadkiem podczas warsztatów dla studentów szkoły filmowej - wśród 19 cyrkowych zapaśników był również jego prawuj, przed wojną chemik i wynalazca pewnego sposobu hartowania włókien, którego uwiodły zapasy: jak twierdzili najbliżsi, rozrywka plebejska i podejrzana. W czasie zawodów zakładał więc czarną maskę - jak bohater "Afonii i pszczół", który tak samo zresztą się nazywa: Rafał Hendlisz. - Zamarzyłem sobie, żeby te postaci ze zdjęcia ożywić - mówił mi niedawno Kolski.

Autobiograficzny rys w "Afonii " jest ważny, bo podkreśla niejako powrót reżysera do kina autorskiego sprzed "Pornografii" i "Daleko od okna" - od czasu debiutanckiego "Pogrzebu kartofla" w filmach Kolskiego rodzinna przeszłość i popielawska wieś tworzyły przecież błyskotliwy, prywatny mit, którym reżyser dzielił się z widzem. W "Afonii", niemal pozbawionej słów przypowieści o miłosnym trójkącie, widać jednak zasadniczą różnicę: stary dom przy torach, tytułowe pszczoły, a wreszcie późna, niespodziewana namiętność są zaprzeczeniem idyllicznego spokoju, odwiecznego porządku, który choćby w "Jańciu Wodniku" przebijał się zawsze na plan pierwszy. Świat "Afonii" to świat nieoczywisty i mroczny - nawet zewnętrzna uroda miejsca, podkreślana pięknymi zdjęciami Krzysztofa Ptaka, wydaje się ujęta w nawias.

(... więcej | 6213 bajtów więcej | Wynik: 0)

  
Twoje artykuły
Redaguj razem z nami

Jeśli chcesz aby portal zamieścił Twój artykuł lub zarekomendował Twoją wystawę/ wernisaż, skorzystaj z linku "Napisz artykuł" (u góry lewej kolumny). Po zatwier dzeniu przez administratora, Twój artykuł ukaże się na stronie głównej witryny. Do ciekawych artykułów zamieścimy linki w tej witrynie i na stronie głównej portalu, dzięki czemu będzie dostępny dla internautów przez dłuższy okres czasu. Artykuł możesz napisać w języku HTML dołączając do niego zdjęcia, lub zwykłym tekstem (wtedy zdjęcia wyślij do nas pocztą elektroniczną). Nadmieniamy, że publikowane będą tylko artykuły związane z kulturą i sztuką.


GALERIE / sklepy ART
Galerie dla twórców w perstiżowych domenach, Skleo/galeria w trzy dni. ... więcej

Galeria i sklep


Nasze witryny - zapraszamy

   Portal Sztuki

    strona główna
    aukcje internetowe sztuki
    wybrane aukcje
    galerie użytkowników
    e-Kartki
    bezpłatne ogłoszenia
    sztuka - info... z archiwum
Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

... mało kto kojarzy Beksińskiego z fotografią. Jednak to ona rozpoczęła jego drogę do wielkiej sławy. Jednak dopiero twórczość malarska, przyniosła artyście pierwsze sukcesy. Jego malarstwo od początku zawierało ponury nastrój ... więcej


Warto zajrzeć:
aukcje internetowe sztuki

aukcje malarstwa macuło

aukcje malarstwa MTM Głażewscy

aukcje malarstwa loihongdiep

W naszym serwisie aukcyjnym twórcy oferują ponad 1300 prac: malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa i inne
Zapraszamy


PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund