Bunkier Sztuki zaprasza
Data: 09-02-2009 o godz. 16:25:55
Temat: Proza, poezja, inne


czwartek, 12.02.2009, 18.30
W Europie
Z cyklu: Movies
 
Pokaz dwóch części holenderskiego dokumentu zrealizowanego na podstawie książki W Europie Geerta Maka.
 
Autorzy dokumentalnego serialu podążają śladami pisarza, pokazując sto lat historii Europy od 1900 roku po rok 2000. Tak jak książka W Europie nie jest standardową publikacją historyczną, tak seria inspirowanych nią dokumentów jest raczej subiektywnym reportażem z podróży przez kontynent. Prezentacja filmów to zaproszenie do lektury książki Geerta Maka, o której prasa niderlandzka pisała:
„Książka W Europie jest opowieścią o niedokończeniu i dlatego w wielu aspektach opowieścią o nieprzetrawionej historii. Jest to bez wątpienia sytuacja w jakiej znajduje się teraz Europa. Tymczasem rośnie nowe pokolenie, dla którego podziały z przeszłości zacierają się”,
„Historia Europy z perspektywy ulicy, domu, zwykłego człowieka”,
„Perełki reportażu”,
„Mak jest bezbłędnym obserwatorem krajobrazu i ludzi”.
 
Każda z części trwa 50 min. Filmy będą prezentowane z angielskimi napisami.
 
 
piątek, 13.02.2009, 18.30
Geert Mak // W Europie

Z cyklu: Pre-texty
 
Spotkanie z Geertem Makiem, autorem książki W Europie. Udział wezmą także: dr Jan Lenczarowicz (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ), Wojciech Zipser (Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów) oraz Marcin Żyła („Znak”).
Prowadzenie: Rafał Szmytka
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
 


Czwartego stycznia 1999 roku pisarz i dziennikarz Geert Mak wyruszył w podróż po Europie śladami najważniejszych wydarzeń XX wieku. Był w Verdun i Berlinie, Sankt Petersburgu i Londynie, Warszawie i Budapeszcie, Srebrenicy i Czarnobylu. Rozmawiał z ludźmi, którzy doświadczyli wojen, przeżyli rewolucje i wypędzenia. Czytał dawne gazety, szukał informacji we wspomnieniach i listach. Zapisem tej podróży jest książka W Europie. Mak łączy w niej relację historyczną z reportażem, pokazuje przemiany polityczne i społeczne na przykładzie losów konkretnych ludzi. Oddając głos naocznym świadkom wydarzeń, odkrywa cierpienie i radość, o których nie dowiemy się z podręczników historii. Jego książka to niepowtarzalne świadectwo dziejów Europy XX wieku.
Geert Mak (ur. 1946) – jeden z najbardziej znanych pisarzy holenderskich. Studiował prawo i socjologię, pracował jako wykładowca uniwersytecki, dziennikarz prasowy i zagraniczny korespondent radiowy. Jest autorem wielu książek, m.in.: De engel van Amsterdam (Anioł z Amsterdamu, 1992), Hoe God verdween uit Jorwerd (Jorwerd. Śmierć wsi w XX wieku, 1996), De eeuw van mijn vader (Stulecie mojego ojca, 1999), W Europie (pierwsze wyd. 2004). Ta ostatnia stała się bestsellerem w Holandii a jej przekłady ukazały się w dziesięciu językach.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem PIW oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie.
-----------------------------------
Aleksandra Jach
Rzeczniczka Prasowa Galerii
Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
31-011 Kraków
press@bunkier.com.pl
tel. 012 422 10 52, wew. 124
tel. kom. 605 217 219


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1254