Włochy: ukrzyżowana żaba z piwem nie zniknie z muzeum
Data: 29-08-2008 o godz. 21:31:56
Temat: Muzea, galerie


Kontrowersyjna praca Martina Kippenbergera Rada muzeum we włoskim Bolazno zastanawiała się dziś nad usunięciem rzeźby przedstawiającej ukrzyżowaną żabę trzymającą kufel piwa i jajko. Mimo krytyki ze strony Watykanu, zadecydowano, iż wystawa nie zostanie skrócona - informuje agencja AP.
Większość członków rady opowiedziała się za pozostawieniem rzeźby w muzeum - podano dziś w oświadczeniu muzeum w Bolzano.
Ukrzyżowana żaba z wytkniętym językiem, trzymająca kufel piwa i jajko - to drewniana, ponadmetrowa rzeźba zatytułowana "Zuerst die Fusse" (czyli: Nogami do przodu). Praca wystawiana jest w Bolzano już od maja. Ostatnio licznych protestujących poparł Watykan. Papież Benedykt XVI napisał list do Franza Pahla, szefa regionalnej rady samorządowej. Zdaniem papieża, rzeźba "obraża uczucia religijne wielu ludzi, dla których krzyż jest symbolem miłości bożej i naszego odkupienia".

Protesty
Sam Pahl już od dawna walczy o usunięcie rzeźby, jedną z form protestu była głodówka, po której został odwieziony do szpitala. - To nie jest sztuka, tylko bluźnierstwo. To obrzydliwy śmieć, który denerwuje wielu ludzi - powiedział agencji Reuters. - Rzeźba obraża religię i papieża - stwierdził w rozmowie z AP.
Autor pracy - niemiecki artysta Martin Kippenberger - twierdził, że rzeźba to autoportret przedstawiający ludzki niepokój - stwierdził jeden z przedstawicieli muzeum cytowany przez "The Guardian". Także Claudio Strinati, dyrektor muzeum narodowego w Rzymie, jest przeciwny cenzurowaniu wystawy. - Sztuka musi być wolna, nie można ograniczać wolności ekspresji artysty - powiedział brytyjskiemu dziennikowi.
Praca Kippenbergera, która powstała w 1990 roku, była wystawiana m.in. w Tate Modern i Saatchi Gallery w Londynie.

żródło: Gazeta Wyborcza

Czytaj więcej na Art.blox

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1081