Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 281 gość(ci) i 60 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12241104
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

fotografia tradycyjne, cyfrowa
[ fotografia tradycyjne, cyfrowa ]

·Katarzyna Krause - „Jak Wyglądam” - wystawa fotografii
·''Przenikanie'' Fotografie Piotra Pietrygi
·Fotografie Ragne Kristine Sigmond FACES
·COLOUR FACTORY - wystawa fotografii Marzeny Gregier
·Gabinet osobliwości sztuki
·Avant Music Festival – Autoportret
·Rondo Sztuki - Jacek Lidwin: Człowiek, przestrzeń, światło - wystawa
·Anatomia Melancholii – wystawa fotografii Katarzyny Widmańskiej
·Id w fotografii Anny Bodnar

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
W tym roku gościem 50. Krakowskiego Festiwalu będzie Jonas Mekas
Wysłano dnia 09-05-2010 o godz. 17:37:01
Temat: Kino, film
Kino, film
Tegoroczna Nagroda Smok Smoków, wyróżnienie przyznawane przez Krakowski Festiwal Filmowy od 1998 roku wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, takim jak Jan Švankmajer, Werner Herzog czy Kazimierz Karabasz, przypadnie JONASOWI MEKASOWI -  legendarnemu amerykańskiemu reżyserowi litewskiego pochodzenia, nazywanemu "ojcem chrzestnym amerykańskiego kina awangardowego"!
Jonas Mekas, prekursor i przedstawiciel, amerykańskiej awangardy filmowej otrzyma Nagrodę Smok Smoków w uznaniu za wkład w światowe kino. Artysta przyjął zaproszenie organizatorów i przyjedzie do Polski z końcem maja, by odebrać nagrodę podczas jubileuszowego wydania 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Krakowie.
 
Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu uzasadnia wybór: - Jonas Mekas to ikona amerykańskiej awangardy, a „Klatkę” oglądaliśmy w PRL-u z wypiekami na twarzy, bo była dla nas uosobieniem wolności, nie tylko w sztuce. Ten sfilmowany spektakl „Living Theater” uświadamiał nam jak daleko – geograficznie i politycznie –  jesteśmy od nowojorskiej sceny offowej, od „Direct Cinema” i braci Maysles, od „New American Cinema” i Mekasa. Teraz, co nas niezmiernie cieszy, Jonas Mekas przyjeżdża do Krakowa.


Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Jonasowi Mekasowi będzie miało miejsce 1 czerwca w kinie Kijów.Centrum. Po ceremonii odbędzie się pokaz filmów Laureata, na który złożą się:
· Sceny z życia Andy Warhola (Scenes from Life of Andy Warhol: Friendship and Intersections)
· Wszystkiego najlepszego, John (Happy Birthday to John)
· Po tej stronie raju (This Side of Paradise. Fragments of an Unfinished Biography)
· Zefiro Torna, czyli sceny z życia George’a Maciunasa (Zefiro Torna: Scenes from the Life of George Maciunas
Kolejne odsłony retrospektywy filmów Mekasa oraz jego spotkania z publicznością będą miały miejsce w następnych dniach trwania Festiwalu.
* Jonas Mekas, amerykański filmowiec, artysta, pisarz i poeta urodził się w 1922 roku na Litwie. Po wojnie studiował filozofię na uniwersytecie w Mainz, a w 1949 razem z młodszym bratem Adolfasem wyemigrował do USA. Osiadł w Nowym Jorku, gdzie niedługo potem rozpoczęła się jego przygoda z kinem. W słynnym stowarzyszeniu filmowym Cinema 16 prowadzonym przez Amosa Vogela zetknął się z kinem awangardowym. Swoje pierwsze filmy, będące rejestracją jego własnego życia, kręcił na kupionej za pożyczone pieniądze słynnej kamerze 16 mm Bolex. Mekas jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego filmu awangardowego, tzw. New American Cinema. W latach 60. razem z grupą innych filmowców m.in. Shirley Clarke, Stanem Brakhagem, Gregorym Markopoulosem i Lloydem Michaelem Williamsem, założył dwie ważne dla sztuki awangardowej instytucje - The Film-Makers' Cooperative (FMC) oraz Filmmaker’s Cinematheque. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury przez Ministra Kultury Francji (1992), czy Nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles za znaczący wkład w amerykańską kulturę filmową (2007).
 
RETROSPEKTYWA FILMÓW JONASA MEKASA PODCZAS 50. KFF:
KLATKA (THE BRIG) USA 1964, 68’
Jonas Mekas siedząc zamknięty w klatce filmował performance odgrywany wokół niego na deskach teatru. Użył sztuki „Klatka”, oryginalnie napisanej przez weterana wojennego przebywającego w więzieniu w latach 50., jako podkładu pod swój eksperyment rozprawiający się z cinéma vérité, będący rodzajem specyficznego krytycznego eseju filmowego.
SCENY Z ŻYCIA ANDY WARHOLA (SCENES FROM LIFE OF ANDY WARHOL. FRIENDSHIPS AND INTERSECTIONS), USA 1982, 37’
Film złożony jest z wideopamiętników reżysera dotyczących Andy Warhola w latach 1965-1982. Był kręcony m.in. w Nowym Jorku, Fabryce i studiu Warhola, domu George’a Maciunasa i zawiera występy takich gwiazd jak The Velvet Underground, Lou Reeda, Johna Lennona, Micka Jaggera i wielu innych.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, JOHN (HAPPY BIRTHDAY TO JOHN), USA 1996, 18’
Nagranie przyjęcia urodzinowego Johna Lennona, odbywającego się w pokoju hotelowym, w tym samym dniu, w którym w Syrakuzach w Nowym Jorku otwarto wystawę Lennona i Yoko Ono. Film zawiera nagrania utworów śpiewanych przez gości podczas zabawy - Johna, Yoko, Ringo Starra, Allena Ginsberga i wielu innych.
PO TEJ STRONIE RAJU (THIS SIDE OF PARADISE. FRAGMENTS OF AN UNFINISHED BIOGRAPHY), USA 1999, 35’
Wszystkie obrazy w tym filmie, poza paroma wyjątkami, pochodzą z okresu wakacyjnego, który Caroline i John Jr., synowie Jackie i Johna F. Kennedy’ego oraz ich kuzyni, Anthony i Tina Radziwill spędzili w starym domu Mountak, ze swoim nauczycielem historii sztuki Peterem Beardem i samym Jonasem Mekasem, który zaznajamiał ich ze światem filmowym.
ZEFIRO TORNA, CZYLI SCENY Z ŻYCIA GEORGE’A MACIUNASA (ZEFIRO TORNA: SCENES FROM LIFE OF GEORGE MACIUNAS) USA 1992, 34’
Obrazy z życia George’a Maciunasa, amerykańskiego artysty litewskiego pochodzenia, założyciela Fluxusu, międzynarodowego związku artystów, architektów, muzyków i projektantów. Film zawiera jego zdjęcia z rodziną, materiał zarejestrowany na jego ślubie kilka występów Fluxusu, a także i pobyt Maciunasa w szpitalu, na 3 dni przed śmiercią.
 
LOST, LOST, LOST, USA 1976, 178’
Sześć rolek Pamiętników, Notatek i Rysunków powstało pomiędzy 1949 a 1963 rokiem. Część z nich opowiada o imigrantach z Litwy, inne o samym Jonasie Mekasie. Pokazują jego obawy, frustracje, usilne starania przybysza o zakorzenienie się w nowym świecie.
WALDEN, USA 1969, 180’
Filmowy pamiętnik prowadzony przez Mekasa od 1950 roku. Reżyser przechadzał się ulicami Nowego Jorku i swoją kamerą Bolex rejestrował zastaną rzeczywistość.
LIST Z GREENPOINT (A LETTER FROM GREENPOINT), USA 2005, 80’
W lutym 2004, po 30 latach mieszkania w Soho, Jonas Mekas zdecydował przeprowadzić się do dzielnicy Greenpoint, na Brooklynie. Film opowiada o tym, jakie to uczucie zostawić miejsce, w którym spędziło się większość życia, jak zapuścić korzenie w nowym miejscu, nowym domu, z nowymi przyjaciółmi. Drugi temat to sam proces kręcenia filmów, szczególnie kamerą Bolex.
KIEDY SZEDŁEM PRZED SIEBIE, WIDZIAŁEM KRÓTKIE MGNIENIA PIĘKNA (AS I WAS MOVING AHEAD, OCCASIONALLY I SAW BRIEF GLIMPSES OF BEAUTY), USA 2000, 320’
Ten film z jednej strony opowiada o codziennych radościach życia, uczuciach, emocjach, ludziach, których napotkał reżyser, jego małżeństwie i dzieciach. Z drugiej strony, jak określa to sam Mekas, jest to „wiersz miłosny dla Nowego Jorku”.
10 z 365 (SELECTION FOR THE 365 PROJECT), USA, 60’
1 stycznia 2007 Mekas rozpoczął swój epicki projekt 365 zainspirowany przez „Canzoniere” Petrarki. Każdego dnia reżyser na swojej stronie internetowej zamieszczał jeden film będący zapisem codziennego życia, co stworzyło intymny portret Mekasa, jego przyjaciół oraz podróży.

Harmonogram pokazów
Pokaz 1 - Kijów.Centrum: 1.06 / 18.00
· Sceny z życia Andy Warhola (Scenes from Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections), USA 1982, 37’
· Wszystkiego najlepszego, John (Happy Birthday to John), USA 1996, 18’
· Po tej stronie raju (This side of Paradise. Fragments of an unfinished biography), USA 1999, 35’ 
· Zefiro Torna, czyli sceny z życia George’a Maciunasa (Zefiro Torna: Scenes from Life of George Maciunas), USA 1992, 34’ 
Pokaz 2 - ARS Reduta: 2.06 / 17.30
· Walden, USA 1969, 180’
Pokaz 3 - ARS Reduta: 3.06 / 17.30
· Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie mgnienia piekna (As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty), USA 2000, 320’
Pokaz 4 - ARS Reduta: 4.06 / 17.30
· Klatka (The Brig), USA 1964, 68’
Pokaz 5 - ARS Reduta: 5.06 / 15.00
· Lost, Lost, Lost, USA 1976, 178’ 
Pokaz 6 -  Kino Pod Baranami: 5.06 / 19.30
· 10 z 365 (Selection for the 365 Project), USA 60'
· List z Greenpoint (A Letter from Greenpoint), USA 2005, 80’
 
Konferencja prasowa z udziałem Jonasa Mekasa Laureata Smoka Smoków odbędzie się 1 czerwca o g. 12.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25.
 

Więcej informacji:
Magdalena Ludwig
Biuro Prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Tel. 012 294 69 45
E-mail: magda.ludwig@kff.com.pl

 
Pokrewne linki
· Więcej o Kino, film
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Kino, film:
W tym roku gościem 50. Krakowskiego Festiwalu będzie Jonas Mekas


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

Kino, film

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund