Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 337 gość(ci) i 62 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12239631
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

fotografia tradycyjne, cyfrowa
[ fotografia tradycyjne, cyfrowa ]

·Katarzyna Krause - „Jak Wyglądam” - wystawa fotografii
·''Przenikanie'' Fotografie Piotra Pietrygi
·Fotografie Ragne Kristine Sigmond FACES
·COLOUR FACTORY - wystawa fotografii Marzeny Gregier
·Gabinet osobliwości sztuki
·Avant Music Festival – Autoportret
·Rondo Sztuki - Jacek Lidwin: Człowiek, przestrzeń, światło - wystawa
·Anatomia Melancholii – wystawa fotografii Katarzyny Widmańskiej
·Id w fotografii Anny Bodnar

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Portret czarno-biały
Wysłano dnia 20-09-2009 o godz. 09:42:50
Temat: Kino, film
Kino, film

Dzieci Ireny Sendlerowej Od 18.IX. w kinach "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona - historyczna ilustracja, w której główna bohaterka jest tylko heroicznym symbolem.

"Jest bohaterką i laicką świętą. Ocaliła od zatraty 2500 dzieci, a także niemałą liczbę osób dorosłych, uratowała zatem aż tyle światów" - pisał o niej prof. Michał Głowiński, jako dziecko uratowany przez Sendlerową. Ona sama w książce "Matka dzieci Holocaustu" Anny Mieszkowskiej, która stała się podstawą scenariusza, podkreślała wielokrotnie: "Każde z tych dzieci przeżyło swój indywidualny dramat ocalenia". Na pytanie o strach odpowiadała: "Bałam się, ale nienawiść i złość były silniejsze".

W filmie Johna Kenta Harrisona Anna Paquin - pamiętna Flora z "Fortepianu", za który jako 11-latka dostała Oscara - nie ma w sobie ani strachu, ani nienawiści. Jako pracownica wydziału opieki społecznej przemyca do getta ubrania, jedzenie i lekarstwa, ratuje żydowską dziewczynkę, której pozwala spać w swoim łóżku. "Dzisiaj zrozumiałam, że tak naprawdę nie robiłam nic" - powie któregoś dnia swojej matce. "Pamiętam, co powiedział mi ojciec: jeśli ktoś tonie, musisz próbować go ratować, nawet jeśli nie umiesz pływać".

Na pomysł, by wywozić żydowskie dzieci za granice getta, jedna z koleżanek Sendlerowej reaguje zdziwieniem: "To nie nasza sprawa, Niemcy umieścili ich tam, żeby nas chronić". Z początku przeciwni będą też Żydzi: może informacja o likwidacji getta jest tylko plotką? Dlaczego dzieci mają kłamać, że są Polakami, i znać katolickie modlitwy? Jaka jest gwarancja, że dzieci da się uratować? Sendlerowa mówi wprost: "Żadnej gwarancji nie ma".

Harrison, znany u nas z akademicko-publicystycznego filmu o Janie Pawle II, próbuje w półtoragodzinnej fabule zmieścić dramat ratowanych dzieci i oddających je żydowskich matek, uliczne egzekucje, masowe transporty do obozów i rozwijającą się w tle wojennego horroru miłość Ireny do jej późniejszego męża Stefana. Natrętna kondensacja zdarzeń zmienia się jednak w mechaniczny kalejdoskop obrazów. Historyczną ilustrację, w której główna bohaterka jest tylko heroicznym symbolem. Nie przypadkiem największe wrażenie robią sceny, w których Sendlerowa jest przesłuchiwana przez gestapo i ocalona przed egzekucją przez przekupionego Niemca: rzadkie momenty, w których reżyser zatrzymuje pospiesznie rozwijającą się akcję i pozwala się do bohaterki zbliżyć.W"Matce dzieci Holocaustu" Irena Sendlerowa wielokrotnie podkreśla, że najbardziej bała się o - powracający również w filmie - słoik, w którym chowała zwinięte karteczki z danymi uratowanych dzieci. "Życie w słoiku" - to zresztą tytuł skromnej sztuki czterech amerykańskich licealistek, które kilka lat temu sprowokowały na całym świecie zainteresowanie zapomnianą, również w Polsce, "laicką świętą". Pojawiły się na ten temat prasowe reportaże, telewizyjne dokumenty (m.in. Michała Dudziewicza i Marii Nockowskiej), mówiono nawet o szansie na Pokojową Nagrodę Nobla.

Na fali tego zainteresowania powstał również film Harrisona realizowany w udającej Warszawę Rydze w cyklu "Hall of Fame" przez telewizję Hallmark - z polskimi aktorami (m.in. Mają Ostaszewską, Danutą Stenką i Krzysztofem Pieczyńskim w roli Korczaka) i bez deklarowanego początkowo wsparcia TVP, którą wyręczyły Polski Instytut Sztuki Filmowej i nasze Ministerstwo Kultury. Ale natrętnie poprawna - dobrzy i źli Polacy, matki błagające o ratunek dzieci i przeciwni temu żydowscy starcy - chłodna ilustracja Harrisona drażni, bo jest przykładem zmarnowania tematu.

Drażni nie tylko Polaków. "Film zrealizowany bez pasji", "podniosły", "pozbawiony ckliwości", ale "leniwy" - wylicza recenzentka "New York Timesa" - "jak gdyby twórcy wierzyli, że szczytne cele wystarczą". Fragment "Dzieci ", który autentycznie wstrząsa, pojawia się dopiero na koniec - gdy z ekranu przemawia sama Irena Sendlerowa. Mówi o najbardziej odważnych w świecie żydowskich matkach, które oddały swoje dzieci, i polskich kobietach, które z narażeniem życia wychowywały te dzieci jak własne.

Portal Sztuki   Portal Sztuki


" Dzieci Ireny Sendlerowej", reż. John Kent Harrison, USA 2009, dystr. Syrena Films

Paweł T. Felis Gazeta Wyborcza

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o Kino, film
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Kino, film:
W tym roku gościem 50. Krakowskiego Festiwalu będzie Jonas Mekas


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

Kino, film

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund