Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 12 gość(ci) i 0 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

9495140
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Nasze aukcje
[ Nasze aukcje ]

·Dom Aukcyjny Agra-Art - aukcja online
·Serwis aukcyjny aukcje-art zaprasza
·Z cyklu ''Nasze aukcje''

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Teraz idą emigrantki
Wysłano dnia 29-10-2008 o godz. 18:12:03
Temat: Teatr, opera, balet
Teatr, opera, balet

Cherry Blossom Filmy, seriale, reportaże, książki socjologiczne - wydawało się, że o fali polskiej emigracji zarobkowej napisano i nakręcono już wszystko. Właśnie wtedy w teatrze pojawiły się nowe próby pokazania problemu. Tym razem przez pryzmat rozpadu rodziny i kobiecej szansy na emancypację.

Gdy na tegorocznym Fringe Festival w Edynburgu Teatr Wiczy prezentował "Emigrantów" Sławomira Mrożka (napisanych w 1974 r.), w prasie brytyjskiej widać było rozczarowanie. Mark Fisher z "Guardiana" zarzucał teatrowi z Torunia, że wystawiając najstarszą, kanoniczną sztukę o losach Polaków za granicą, pozostał przy problemach i realiach z lat 70. Artyści zarysowali konflikt inteligencji i klasy robotniczej, pokazali dramatyzm poszukiwania wolności, zupełnie pominęli natomiast temat współczesnej fali emigracji ekonomicznej.

Zaraz po naszym wejściu do Unii Europejskiej Paweł Demirski (wówczas jeszcze kierownik literacki Teatru Wybrzeże w Gdańsku), znany dziś dobrze z szybkiego reagowania na zjawiska społeczne, napisał "From Poland with love" (2005). Spektakl w reżyserii Michała Zadary był portretem pokolenia pozbawionego perspektyw: niepotrafiącego żyć w kraju romantycznych traum i prowincjonalnych kompleksów, ale niepotrafiącego też żyć bez niego. Znów jednak akcja koncentrowała się na tym, co "przed" wyjazdem na Wyspy i "po" nim.

Lukę próbował zapełnić Łukasz Ripper w "Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków" (reż. Dawid Żłobiński, Teatr Żeromskiego w Kielcach). Młody wegetarianin z zapleczem humanistycznym staje się na Wyspach przodownikiem w szlachtowaniu kurczaków. Jego rozmowy z kolegą z rzeźni, rubasznym prymitywem, mogłyby przywodzić na myśl dialogi AA i XX - inteligenta i robola - z Mrożkowych "Emigrantów". Autor nasycił je jednak "męskim dowcipem" i dodał banalny wątek romantyczno-sensacyjny. Efekt? Po kontekście emigracyjnym nie zostało śladu.

Na tym tle wspólny projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Traverse Theatre Edinburgh (reż. Lorne Cambell, dramaturg Łukasz Chotkowski) rysował się obiecująco. "Cherry Blossom" (marka pasty do butów i przezwisko Polaków skonstruowane na zasadzie skojarzenia "Polish" - Polak i "polish" - polerować) Catherine Grosvenor to pierwszy dramat, który zakładał opisanie doświadczenia emigracji całościowo: od momentu decyzji, przez zmagania z nową kulturą i nowym rynkiem pracy, aż po konsekwencje, jakie ponosi się na gruncie prywatnym. Dwie polskie aktorki (Marta Ścisłowicz i Małgorzata Trofimiuk) i dwóch szkockich aktorów (Sandy Grierson i John Kazek) wcielają się w członków zwykłej bydgoskiej rodziny dotkniętej bezrobociem. Skąd pomysł, że ich jedyną szansą na odbicie się od dna jest emigracja? Trudno powiedzieć. Może usłyszeli o tym w dzienniku? Może komuś z sąsiadów się poszczęściło - wrócił i kupił plazmowy telewizor? Tylko kto ma wyjechać? Ojciec rodziny Paweł zgubił dowód osobisty, córka Ewa ma skończyć studia, Janek to jeszcze dziecko. Zapada decyzja, że wyjedzie Grażyna - matka Polka, której historia zatrudnienia sprowadza się do "nigdy-nigdzie". Po pierwszych dniach paniki znajduje w końcu pracę w rzeźni (gdzieżby indziej?), znajduje własne, choć zagrzybione, mieszkanie. Pieniądze, które wysyła rodzinie, stają się jednak nie narzędziem wyjścia z kryzysu, ale narkotykiem. Rodzina uzależnia się od pomocy, stawia coraz wyższe wymagania, zamawia u harującej kilkanaście godzin na dobę Grażyny nowe gry komputerowe, książki, abonament kablówki. Mąż pije od rana do nocy przed telewizorem, Jasiek popada w depresję i autyzm. Po dziesięciu miesiącach nikt już nie czeka na powrót matki, ale na kolejne wpłaty na konto. Tymczasem Grażyna odkrywa w Wielkiej Brytanii własny potencjał i własne potrzeby. Uczy się języka, wygrywa bitwę z chamskim najemcą mieszkania, poznaje Johna...

"Cherry Blossom" nie jest spektaklem na miarę "Emigrantów". Sporo w nim naiwności i uproszczeń. Zgubiony dowód jako przeszkoda w wyjeździe? Zagrzybiony dywan jako pretekst, by nie sprowadzać dzieci do Szkocji? Nie wiadomo, czemu aktorzy nieustannie zamieniają się rolami ani czemu fikcyjna historia bydgoskiej rodziny przeplata się nieustannie z opowieścią o Robercie Dziekańskim śmiertelnie porażonym przez kanadyjskich pograniczników na lotnisku w Vancouver. Wątek rozpadu rodziny i kobiecej determinacji, zarówno do ocalenia najbliższych, jak i realizacji własnych marzeń, to jednak zdecydowany atut spektaklu. Emigracja z punktu widzenia kobiety staje się szansą emancypacji, rozwoju, wydobycia się z polskich stereotypów o roli społecznej dobrej matki i żony. "Cherry..." pokazuje też elastyczność i zaradność Polek postawionych w sytuacji kryzysu. Ten wątek w kontekście nowej emigracji pojawia się już nie po raz pierwszy. Głośny był choćby słynny blog formaprzetrwalnikowa.blox.pl, dziennik polskiej lekarki zmagającej się z nowym rynkiem pracy i własnym nieprzystosowaniem. Blog posłużył za podstawę scenariusza jednej z części "blogi.pl", spektaklu zrealizowanego w Starym Teatrze na festiwal zorganizowany przez Annę Badorę, Polkę kierującą teatrem w Gratzu.

"Cherry Blossom" i "Forma przetrwalnikowa" to najciekawsze świadectwa rzeczywistości emigracyjnej Polaków. Przypadkiem oba wnoszą perspektywę kobiecą. A może nie przypadkiem. Może dziś Mrożek napisałby "Emigrantki"?

RAMKA:

Nowa emigracja w teatrze:
"From Poland with love" Pawła Demirskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
"Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków" Łukasza Rippera w Teatrze Żeromskiego w Kielcach
"Forma przetrwalnikowa" Szymona Wróblewskiego w Starym Teatrze w Krakowie
"Emigranci" Sławomira Mrożka w Teatrze Wiczym w Toruniu
"Cherry Blossom" Catherine Grosvenor, projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Traverse Theatre Edinburgh

Joanna Derkaczew Gazeta Wyborcza

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o Teatr, opera, balet
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Teatr, opera, balet:
Sławy kabaretu w Kongresowej


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

Teatr, opera, balet

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund