Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 31 gość(ci) i 0 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

10247601
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

aktualności, wydarzenia
[ aktualności, wydarzenia ]

·WIECZÓR SZTUK; ARTYSTYCZNE ZBLIŻENIA
·Światowe prawykonanie Requiem
·15 grudnia rusza nowy portal edukacyjny o Fryderyku Chopinie!
·13 do kwadratu - fotografie Katarzyny Kryńskiej
·Szpalty roku wręczone - Domoteka nagrodzona
·Zaproszenie na wystawę
·Zaproszenie na wystawę fotograficzną NADBRZEŻNE OPOLE Katarzyny Krause
·Pop Life: art in a material world w Tate Modern
·Z karafki smakuje lepiej

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka: Proza, poezja, inne

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

New Polish Nude Photography
06-08-2009 o godz. 09:14:33 zatw. admin
Proza, poezja, inneAnonim "

New Polish Nude Photography "New Polish Nude Photography" – fantasmagoryczna sztuka aktu w obiektywach polskich fotografów.

Album "New Polish Nude Photography" prezentuje najnowsze trendy i osiągnięcia w naszym rodzimym akcie. Album zawiera ponad 100 zdjęć wykonanych przez polskich fotografów w ciągu ostatnich pięciu lat, ze szczególnym uwzględnieniem świeżego spojrzenia na istotę aktu i próbę rozszerzenia, oraz zmodyfikowania jego dotychczasowej definicji.

Projekt ma służyć promocji nowej generacji polskich fotografów działających w szeroko rozumianym obszarze aktu artystycznego jak i "anty-aktu".

Największym atutem tej książki jest jej różnorodność. Dwudziestu sześciu autorów przedstawia dwadzieścia sześć różnych stylów fotografowania, spojrzenia na proces twórczy i na jego efekty. Wybór jest szeroki: od trudnych w odbiorze, surrealistycznych kreacji Pawła Bajewa przez inspirowane kiczem i pop-kulturą kompozycji Don Bastka, po emanujące erotyzmem w stylu Playboy’a zdjęcia Andrzeja Frankowskiego.

Lista artystów: Paweł Bajew, Rafał Bednarz, wymoderowa von Kicz, Anna Bodnar, Malwina de Bradé, Don Bastek, exiff, Andrzej Frankowski, Urszula Kluz-Knopek, Stanisław Kusiak, Rafał Limburski, Magda Lipiejko, Sylwia Makris, Radosław Michałowski, Agnieszka Motyka, Justyna Neryng, Phirania, Darek Siatkowski, Marta Skłodowska, Ol Skoczylas, Agata Szuba, Marcin Twardowski, Katarzyna Widmańska, wieńczysław nieszczególny, Krzysztof Winciorek, Zensen."

(... więcej | 3397 bajtów więcej | Wynik: 0)

Death book
26-06-2009 o godz. 19:08:03 zatw. admin
Proza, poezja, inne

okładka Śmierć w najnowszej sztuce współczesnej to motyw przewodni Death book. Kolekcja zawiera prace artystów, którzy posługując się różnorodnymi technikami, prezentują świeże podejście do tematu.

Artyści pochodzą z rożnych kultur, co znajduje odzwierciedlenie w ich pracach. W Death book odnajdziemy więc turpistyczne wizje epatujące grozą, ale też wizjonerskie surrealistyczne malarstwo.

Wydawcą albumu jest nEgoist - młode wydawnictwo promujące najnowszą sztukę polską i zagraniczną na całym świecie (www.negoist.com). Album wydany został w języku angielskim i jest do nabycia w sklepie nEgoista (www.sklep.negoist.com).

Artyści: Ramón Alanis, Dragos Ioan Anti, Funda Zeynep Aygüler, Via-Elena von Braun, Santiago Caruso, Jodi Childs, Alessio Crivellato, Shigenori Ebata, exiff, Katja Faith, Piotr Filutowski, Ashley Fundytus, Cameron Gray, Shawn Hansen, Till Hartmann, Brian Henry, Rudolf Imrišík, indio, JiF, kanadam, Adam Kissel, Ludmiła Kufel, Irene Langholm, Stuart Lawrie, Olivier Lomer, Jeff S.Love, Razvan Maiden, Mylene Mozas, Neoromantika, Hector Pineda, Véronique Portal, Richard Rasner, Steph Ruple, Roxana Sagastume, Gromyko Padilla Semper, Robert Shirley, Dariusz Skitek, Angelika Eleonora Sowul, Alicja Stankiewicz, Sebastian Szczygieł, Victor Tagasa, Andrzej Troc, Ben Ulke, Mariana Palova Urzúa, Cibele Vargas, Wendy Wallace, David Whitlam, Marcin Wiktorski, Bonnie Wood.


Portal Sztuki   Portal Sztuki


(... więcej | 4703 bajtów więcej | Wynik: 0)

Luki między gwiazdami
17-02-2009 o godz. 11:58:39 zatw. admin
Proza, poezja, inne

Michael Ondaatje To, co w prozie Ondaatje'a najważniejsze, rozgrywa się w przestrzeniach między opisywanymi po mistrzowsku zdarzeniami. Tak było w zekranizowanym i uhonorowanym Bookerem "Angielskim pacjencie", tak też jest w jego najnowszej powieści.

"Patrz, jakie piękne gwiazdy" - wykrzyknęła jedna z Huxleyowskich bohaterek. "A jakie piękne luki między nimi", odparła jej towarzyszka.

Jak widać, są tacy, którzy dostrzegają na niebie tylko lśniące punkty, i tacy, na których działa to, co jest pomiędzy: pozornie pusta przestrzeń ciszy, mroku i nieobecności. Idąc tym tropem, moglibyśmy dokonać podziału prozy - na prozę gwiazd i prozę luk.

Twórczość urodzonego w Sri Lance Kanadyjczyka Michaela Ondaatje'a należy z pewnością do tej drugiej kategorii. Ktoś, kto nie dostrzega uroku luk między epizodami jego powieści, nie znajdzie w nich nic dla siebie, bo właśnie w tych lukach, w nienazwanych przestrzeniach między opisywanymi po mistrzowsku zdarzeniami rozgrywa się to, co w prozie Ondaatje'a najistotniejsze.

Tak było w najgłośniejszej powieści tego pisarza, w zekranizowanym i uhonorowanym nagrodą Bookera "Angielskim pacjencie", tak było w jego sugestywnych wierszach (bo Ondaatje to także świetny poeta), tak też jest w jego najnowszej powieści "Divisadero".

"Divisadero" zaczyna się opowieścią o dwóch siostrach mieszkających na kalifornijskiej farmie z owdowiałym ojcem, który przygarnia jako swoje trzecie dziecko osieroconego chłopca.

Gdy chłopiec staje się mężczyzną, jedna z sióstr nawiązuje z nim kazirodczy romans, a druga swoją grzeszną miłość do niego ukrywa przed światem. Ta miłosna historia zostaje brutalnie przerwana, rodzina rozpada się, a bohaterowie tragedii rozchodzą się w różne strony: chłopak zostaje zawodowym hazardzistą w Las Vegas, pierwsza z sióstr podejmuje pracę w firmie adwokackiej w Kalifornii, a druga wyjeżdża do Francji, gdzie bada twórczość pewnego francuskiego pisarza, który w tajemniczych okolicznościach porzucił rodzinę i znikł.

(... więcej | 9538 bajtów więcej | Wynik: 0)

Pisanie o górach, czyli koniec ery heroicznej
17-02-2009 o godz. 11:45:12 zatw. admin
Proza, poezja, inne

Moje życie na krawędzi, Reinhold Messner i Thomas Hüetlin Współczesny wspinacz nie ma cech herosa, nie jest pożeraczem szczytów, nie kłóci się z całym światem jak Reinhold Messner. Jest za to twarzą producentów sprzętu, postacią z pogranicza sportu, przygody i popkultury.

Nie zdobywa już ośmiotysięczników, nie przemierza Antarktydy, nie szuka yeti w Tybecie. Mniej znaną twarz Reinholda Messnera - polityka i kolekcjonera - pokazuje wywiad rzeka, który przeprowadził z nim dziennikarz tygodnika "Der Spiegel" Thomas Hüetlin.

Messner to legenda himalaizmu, choć całkiem inna od tej, która otaczała Edmunda Hillary'ego. Nowozelandczyk miał opinię skromnego pszczelarza, który z równym poświęceniem zdobywał Everest i budował szkoły dla małych Szerpów. Messner przeciwnie - od początku przylgnęła do niego łatka wielkiego egoisty, żądnego sławy pożeracza szczytów dążącego za wszelką cenę do celu, przy czym określenie "po trupach" nie zawsze było w jego wypadku metaforyczne.

Wizjoner i bufon

Jego sukcesy budziły respekt, ale dawały też początek wieloletnim sporom. Te zaś wykraczały poza wymiar sportowy. Najgłośniejsza dyskusja wokół wyprawy na Nanga Parbat w 1970 r. do dziś nie została zamknięta. Podczas zejścia ze szczytu pokonanego dziewiczą ścianą Rupal zginął, prawdopodobnie w lawinie, brat Reinholda Günther. Messnerowi zarzucano, że przyczynił się do tragedii przez brawurę i ukryty zamiar dokonania trawersu dwóch wielkich ścian ośmiotysięcznika, a nawet oskarżano go o pozostawienie wycieńczonego brata na ścianie. Messner pokłócił się z pozostałymi uczestnikami wyprawy, ale tłumaczył się niekonsekwentnie.

Kilka lat temu spór rozgorzał na nowo za sprawą równoległej publikacji "Nagiej Góry" Messnera oraz "Śmierci na Nanga Parbat" autorstwa jego oponenta Maksa von Kienlina. Hüetlin także rozdrapuje rany Messnera, którego pewność siebie, brak wahania co do słuszności własnych decyzji mogą budzić irytację. Z determinacją zbierał argumenty przemawiające za jego wersją zdarzeń, ale pomogło mu dopiero znalezienie w 2000 r. pod ścianą Diamir, po drugiej stronie Nanga Parbat, kości, która - jak się okazało po badaniach DNA - należała do brata (miał to być dowód, że nie zostawił brata w drodze ani nie odesłał go wyczerpanego z powrotem przez ścianę Rupal do obozu).

(... więcej | 9028 bajtów więcej | Wynik: 0)

Diabeł irlandzki
10-02-2009 o godz. 17:27:00 zatw. admin
Proza, poezja, inne

Mefisto, John Banville Zło w powieści Banville'a jest uwodzicielskie. Jest tajemnicą i bywa cierpliwe: czai się. Czeka. Znajdzie twój słaby punkt, krytyczny moment w twoim życiu - i wtedy uderzy. Zło jest przygodą, wyłomem w monotonii codzienności, objawieniem. Dlatego chłopiec o nieprzypadkowym nazwisku Gabriel Swan daje się opętać.

Tym bardziej że diabeł Banville'a jest postacią wyrazistą i magnetyczną, nietrudno w nią uwierzyć. Felix - bo tak mu na imię - to psotnik i obwieś noszący swoje łachmany z absurdalną godnością, ekscentryk obdarzony jakąś naturalną elegancją. Z lisią twarzą i spiczastym podbródkiem jest błyskotliwym luzakiem ze swobodnym stosunkiem do życia i śmierci.

Trudno pisze się o tej onirycznej powieści, która nie odpowiada na pytania, wszystkiego każe się domyślać, a tropy jedynie sygnalizuje. Szarości, niejednoznaczność, wątpliwości co do natury postaci i ich intencji - oto, co czeka czytelników "Mefista". Ale jest to zabieg celowy, pokazujący człowieka, który dokonuje życiowych i moralnych wyborów trochę po omacku. Człowieka, wrzuconego w jakieś "dzianie się", słabego, ulegającego zakusom zła.

"Mefisto" ukazał się w Irlandii w 1986 r. Wczesny Banville jest zupełnie inny niż ten, którego znamy z "Morza", mniej akademicki, bardziej fabularny. Kunszt stylisty jest wyrazisty, ale pozostaje na drugim planie, za filmowym obrazkiem, detalem, przygodą.

Banville nawiązuje do "Mistrza i Małgorzaty" - rekwizytem jego mefista jest pełna niedopałków papierośnica, ale ten diabeł przypomina raczej pirata Jacka Sparrowa. Zresztą cała banda Feliksa jest zbieraniną dziwaków.

(... więcej | 4869 bajtów więcej | Wynik: 0)

  
Twoje artykuły
Redaguj razem z nami

Jeśli chcesz aby portal zamieścił Twój artykuł lub zarekomendował Twoją wystawę/ wernisaż, skorzystaj z linku "Napisz artykuł" (u góry lewej kolumny). Po zatwier dzeniu przez administratora, Twój artykuł ukaże się na stronie głównej witryny. Do ciekawych artykułów zamieścimy linki w tej witrynie i na stronie głównej portalu, dzięki czemu będzie dostępny dla internautów przez dłuższy okres czasu. Artykuł możesz napisać w języku HTML dołączając do niego zdjęcia, lub zwykłym tekstem (wtedy zdjęcia wyślij do nas pocztą elektroniczną). Nadmieniamy, że publikowane będą tylko artykuły związane z kulturą i sztuką.


GALERIE / sklepy ART
Galerie dla twórców w perstiżowych domenach, Skleo/galeria w trzy dni. ... więcej

Galeria i sklep


Nasze witryny - zapraszamy

   Portal Sztuki

    strona główna
    aukcje internetowe sztuki
    wybrane aukcje
    galerie użytkowników
    e-Kartki
    bezpłatne ogłoszenia
    sztuka - info... z archiwum
Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

... mało kto kojarzy Beksińskiego z fotografią. Jednak to ona rozpoczęła jego drogę do wielkiej sławy. Jednak dopiero twórczość malarska, przyniosła artyście pierwsze sukcesy. Jego malarstwo od początku zawierało ponury nastrój ... więcej


Warto zajrzeć:
aukcje internetowe sztuki

aukcje malarstwa macuło

aukcje malarstwa MTM Głażewscy

aukcje malarstwa loihongdiep

W naszym serwisie aukcyjnym twórcy oferują ponad 1300 prac: malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa i inne
Zapraszamy


PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund