Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre
Data: 08-12-2009 o godz. 21:43:14
Temat: Muzea, galerie
Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre Barbican Centre to ośrodek sztuki, znajdujący sie w 'City of London', który pod jednym dachem oferuje szeroko rozumianą kulturę: muzykę (zarówno klasyczną jak i popularną), film, teatr, taniec, wystawy oraz wydarzenia edukacyjne. Istnieje ono od roku 1982 i jest bardzo ważnym miejscem na kulturalnej mapie Londynu.
Niedawno polski artysta Robert Kuśmirowski dostąpił zaszczytu zbudowania swojej instalacji 'Bunkier' w galerii 'Curve', czyli przestrzeni otaczającej tył sali koncertowej w Barbican Centre.

'The Curve' to strefa, która została otwarta w 2006 roku i znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia do centrum. Przeznaczona jest na wystawy najlepszych międzynarodowych artystów współczesnych. Przed Kuśmirowskim swoje dzieła wystawiali na przykład: Tomas Saraceno, Clemens von Wedemeyer czy Richard Wilson.

Polski artysta urodził sie w 1973 roku w Łodzi, a obecnie zamieszkuje Lublin. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marie Curie-Składowskiej w Lublinie. Jego prace pokazywane były wcześniej nie tylko w Polsce ale również w Berlinie czy Nowym Jorku. Teraz przyszedł czas na Londyn, gdzie artysta przedstawił replikę bunkru z czasów drugiej wojny światowej. Jak autor powiedział w wywiadzie dla BBC news: Pracuję i czerpię inspiracje z przeszłości, ponieważ dobrze jest wrócić do najważniejszych punktów w historii. To właśnie historia powstania Barbican Centre, położonego na terenie mocno zbombardowanym w czasie drugiej wojny światowej, zainspirowała artystę do zbudowania tej instalacji. Kuśmirowski starannie dobrał przedmioty takie jak żelazne beczki, drewniane biurka, wyłączniki, węgiel czy łopaty, aby stworzyć niesamowicie prawdziwą i przejmującą atmosfere tamtego okresu. Ważną częścią jego projektu jest reprodukcja długich torów, po których wyworzono ludzi koleją do obozów koncentracyjnych.
Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre   Portal Sztuki   Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre


Kurator wystawy Lydia Yee przyznała, że władze Barbican Centre dały Kuśmirowskiemu 6 tygodni na wykonanie jego dzieła, gdzie normalnie artyści mają czas do 3,5 tygodnia. Do tego, podczas procesu instalowania urządzeń, publika miała dostęp do bunkru co było niepowtarzalną okazją, by przekonać się jak powstaje takie dzieło.

'Bunkier', którego oficjalne otwarcie nastąpiło 30 września 2009, można oglądać do 10 stycznia 2010, po czym zostanie on zdemolowany. Dla Kuśmirowskiego proces demolki to bardzo ważna część jego koncepcji. I jak przyznaje artysta: Trochę szkoda tej atmosfery którą udało sie tutaj stworzyć, natomiast na pewno zostanie ona odtworzona w innym dziele.

Robert Kuśmirowski to kolejny polski artysta przy Mirosławie Balce czy Piotrze Uklańskim, który ma okazję pokazać swoje dzieła w Londynie. Jego wystawa jest częścią projektu Polska!Year, którego celem jest przybliżenie polskiej kultury mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Bunkier, poza niewątpliwą wartością artystyczną, może pełnić również funkcję dydaktyczną w przekazaniu historii młodszemu pokoleniu.

Magdalena Pługowska

Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1393